17 Mayıs 2021 Pazartesi

İşadamları bölgeye davet edildi

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Yönetim Kurulu'nun batıdaki işadamlarını TRB-2 olarak bilinen Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'ye yatırım yapmaları için İstanbul'da düzenlediği 'Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı (GMDP)' bilgilendirme toplantısı düzenledi

06 Şubat 2014 Perşembe 17:36
İşadamları bölgeye davet edildi
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (DAKA) 2014 yılı için açıkladığı 'Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı' (GMDP) bilgilendirme çalışmaları devam ediyor. Daha önce Konyalı işadamlarını bölgeye yatırım için davet eden DAKA heyeti, bu kez kalabalık bir heyetle adeta İstanbul'a çıkarma yaptı.
İstanbul Küçükçekmece'de bulunan bir otelde gerçekleşen toplantıya Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, DAKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, Muş Valisi Vedat Büyükersoy, 23. Dönem İstanbul Milletvekili Canan Kalsın, DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Bilgili, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Emin Çakmak, İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hasan Erkesin, Askon Genel Sekreteri Bahadır Tuzcu, Doç. Dr. Abdülkerim Karataş, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Van Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, TÜMSİAD Van Şube Başkanı Göksel Yarız, Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, Bitlis Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan, Muş İl Genel Meclis Başkanı Muhsin Yiğit, Muş Ticaret Ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Şihmus Sinecem Hakkari Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş, MÜSİAD Van Şube Başkan Yardımcısı M. Faruk Demir, Hakkari TUSKON temsilcileri, DAKA Planlama Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay, DAKA Program Yönetim Birimi Başkanı Bade Altunel, DAKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Halil İbrahim Güray, Van, Muş, Bitlis, Hakkari Yatırım Destek Ofis (YDO) Koordinatörleri ve ajans uzmanları İstanbul'da bulunan Van, Muş, Bitlis, Hakkari ve Siirt hemşehri dernek başkanları, sivil toplum örgüt temsilcileri ve çok sayıda işadamı katıldı.

DAKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Bitlis Valisi Veysel Yurdakul da bir konuşma yaptı. Yurdakul, "Sayın bakanımızın liderliğinde gerçekten çok heyecanlıyız. Bölgede sadece sektör odaklı değil, proje odaklı yatırım günleri yaşıyoruz. Bugünde belki son 30-40 yıldır Türkiye'nin gündeminde olan hazine yardımları ve teşvikleri, teşvik mekanizmalarıyla bir bakıma yerel bir güç olan kalkınma ajanslarının hibe mekanizmasını birleştiren, çok özgün ve çok ilginç bir mali enstrümanla batıdaki işadamlarımızın karşısına geldik. Amacımız bu iki enstrümanı birbirine eklemleyerek, daha fazla verimlilik, daha fazla sürdürebilirlik, daha fazla etkinlik sağlamaktır. Biz doğuda yaşayan valilere hep şunu soruyorlar. 'Efendim barış ortamı nasıl gidiyor? Barış sözde değil aslında yatırımlarla, istihdamlarla, verimlilikle ve sürdürülebilirlikle sonuca ulaşacak bir kavram. Dolayısıyla ben özellikle hükümetimizin ve Sayın Başbakanımızın liderliğindeki bu kardeşlik projesini de bugün bu projelerle, yatırımlarla birbirine eklemlenmiş mali enstrümanlarla çok sürdürülebilir olacağını düşünüyorum" dedi.
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise, çözüm sürecinin bölge insanı ve Türkiye için büyük önem taşıdığını belirterek, sürece yönelik çok farklı çevrelerden saldırılar olduğunu söyledi. İran ile yapılan ticaret anlaşmasına ve ticaret hacmine değinen Yılmaz, "Doğu Karadeniz'in ve özellikle Doğu Anadolu'nun gelişmesi, Van'ın geleceği, Erzurum'un, Trabzon'un geleceği aslında büyük oranda İran ile ticaretimize bağlı. İşte biz bunu artırdıkça, geliştirdikçe daha fazla yatırım daha fazla iş imkanları da doğacak" dedi.
Bakan Yılmaz, Türkiye'nin 2023 vizyonundaki hedeflerine sadece Ankara ve İstanbul'un enerjisi ile ulaşamayacağını, bütün yöre ve kesimlerin bu sürece katılmasının gerekliliğini anlattı. Elde edilecek nimetlerden de aynı şekilde bütün kesimlerin yararlanması gerektiğini ifade eden Yılmaz, geçen yıllar boyunca Anadolu'nun potansiyelinin yeterince kullanılmadığını, ancak son on yılda Doğu ve Güneydoğu'da önemli gelişmeler yaşandığını kaydetti. Bakan Yılmaz, çözüm süreci ve İran ile ticari ilişkilere yönelik de değerlendirmeler yaptı. Çözüm sürecinin aksatılmak istendiğini söyleyen Yılmaz, "Güçlü yönetimi hedefleyenler, güçlü liderliği, istikrarı hedefleyenler, bunu zayıflatmaya çalışanlar aslında çözüm sürecini de bire bir hedefliyorlar. Çözüm sürecini aksatmak istiyorlar. Bunu bir şekilde bozmak istiyorlar. Çok değişik kanallardan değişik çevrelerden bu tür saldırıları görüyoruz. Sabote etme çabalarını görüyoruz. Çözüm sürecini hedefleyenler aslında Türkiye'nin ve bölgenin geleceğini hedefliyorlar. Çoluk çocuğumuzun, gençlerimizin geleceğini hedefliyorlar. Bunlara kesinlikle müsaade etmememiz lazım. Çözüm süreci güçlü hükümetler ve güçlü yönetimlerle yürüyebilecek bir süreçtir" ifadesini kullandı.
İran'a yapılan ve Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı gezide yapılan ticari anlaşmaya da değinen Yılmaz, "Ben de Türkiye İran Karma Ekonomik Komisyonu Eş Başkanı olarak gittim. Kocaman bir pazar İran, niye daha fazla mal satmayalım? Niye daha fazla ticaret yapmayalım? Kapılarımızı iyileştirirsek, daha bürokrasiyi azaltırsak, karşılıklı yatırımlar ortak yatırımlar gerçekleştirirsek, karşılıklı gelişi gidişi, iş adamları arasında artırırsak tercihli ticaret gibi, serbest ticaret gibi, yeni yeni bir takım ticaret çerçeveleri oluşturursak niye daha fazla refah üretmeyelim bu bölgede? Nitekim son ziyaretimizde İran ile tercihli ticaret anlaşmasını nihayet imzaladık" şeklinde konuştu.
DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, toplantının açılışında bir konuşma yaparak, bölgenin yatırım potansiyelini anlattı. Demirci, "2014 yılı 'Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı' (GMDP) için üst limit olarak 2 milyon TL olarak açıkladık. Bununla amacımız daha nitelikli, daha sürekliliği olan yatırımların bölgede gerçekleşmesini sağlamaktı. Bu yıl hedef kitle olarak sadece bölge içindeki girişimcilerimizi hedeflemedik, bölge dışındaki girişimcilerimizin de bölgeye ilgi duymasını ve yatırım yapmasını amaçladık. Bu da diğer programlardan farklılığını gösteriyor. Bu bir Mali Destek Programı ama biz bu mali destek programı üzerinden bölgemizin yatırım imkanlarını tanıtacak, özellikle 6. Bölge teşviklerinin yatırımcıya sunduğu imkanları tekrar altını çizip vurgulayacak, farkındalığı artıracak bir şekilde bölgenin imkanlarını tanıtmak amacıyla yola çıktık. Bir diğer amacımız ise girişimciler arasında işbirliği ortamı ve ortaklık kültürünün geliştirilmesidir. Bu ortaklık kültürü çok önemli bir nokta. Zor olduğunu biliyorum. Eğer geleceğimiz olacaksa ortaklık kültüründe de mesafe almamız gerektiğini düşünüyorum. Bölge içinden ve bölge dışındaki yatırımcıların işbirliği ve ortaklık noktasında yine bu mali destek programının bir araç olmasını temenni ediyoruz. Bir başka hedefimiz ve amacımız, aslında bölgeye yatırımcı çekmek. Bu bölgenin sermaye açığını gidermek. Amaca sadece sermaye açığı değil. Girişimci ve girişimcilik açığımız da var. Dolayısıyla buradan gelecek yatırımcıların kendi birikimlerini, kültürlerini, deneyimlerini bölge ile paylaşması ve bölgenin girişimcilik kültürüne ve girişimcilik ortamına katkıda bulunmasını bu mali destek programıyla temenni ediyoruz" dedi.
Muş Valisi Vedat Büyükersoy ise, "Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) bölgede yatırım yapan ve özgün projelerle talepte bulunan bireylere ve şirketlere destek vermekte. Yine bölgemizde tarımsal ve kırsal kalkınmayı destekleme ajansı benzer faaliyetler yürütmekte. Yine Kalkınma Bakanlığımız bünyesinde sivil toplum örgütlerine SODES kapsamında destekler verilmekte. DAKA 2013 yılında yaklaşık 18 milyon, bu yıl da ise 20 milyon civarında bir destek verecek. Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Ajansı ise sadece Muş'ta bu yıl 80 milyon civarında bir hibe desteği verecek. Yine SODES kapsamında yine bakanlığımızın önemli destekleri var. Bütün bunlar, ülkemizin ekonomisinin iyileştiğinin işaretleri ve bunların illere, ilçelere ve köylere yansımasıdır. Ama aynı zamanda yatırımcı huzur arar, güven arar, işte ondan da var artık. İllerimizde, ilçelerimizde ve köylerimizde olağanüstü hal olan yılları Şırnak ve Diyarbakır'da görev yaptığım zaman biliyorum. O yıllarda olağanüstü tedbirler vardı ama biz kendimizi güvenli hissetmiyorduk. Şimdi hem güvenli hissediyoruz, hem de birbirimize güveniyoruz. Biz vatandaşımıza güveniyoruz, vatandaş devletine güveniyor. Böyle bir ortam var. Hepimizin arzu ettiği, hepimizin ümitle beklediği ortam idi, bu ortam şu an Doğu ve Güneydoğu'daki bütün illerimizde var. Şimdi artık helva yapma zamanı. Bu helvayı DAKA Genel Sekreterimizin de söylediği gibi müşterek yapacağız. Ortak yapacağız. Çünkü bir el tek başına bir şey yapamaz. 'Bir elin nesi var, iki elin sesi var' eğer ortaklıklar olursa özellikle çok ortaklı şirketler olursa bunlar illerimizde, bölgemizde kalıcı olurlar. İnşallah bunun meyvesini illerimizde ve bölgemizde görmek istiyoruz" dedi.
 


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Muş Manşet olarak belediye seçim anketi yapmalı mıyız?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Muş Manşet Gazetesi - Muş Haber - Yerel Haber - Son Dakika Haberleri - Güncel Haber - Muş Haberleri - Muş - 30 Ekim 2020 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV