29 Şubat 2020 Cumartesi

POLAT, ‘MUŞ AGROPARK PROJESİNİ’ ANLATTI

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, ‘Muş AgroPark Projesini’ TRT Erzurum radyosunda anlattı

02 Ocak 2020 Perşembe 19:49
POLAT, ‘MUŞ AGROPARK PROJESİNİ’ ANLATTI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, ‘Muş AgroPark Projesini’ TRT Erzurum radyosunda anlattı

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, TRT Erzurum Radyosu’na konuk olarak geçtiğimiz ay içerisinde Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ile Muş Alparslan Üniversitesi arasında imzaları atılan “Muş AgroPark Projesi”nin öncesi, sonrası ve projenin hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Polat, projenin hayata geçirilmesinde “Hayvancılık Sahasında Pilot Devlet Üniversitesi” seçilmelerinin proje için atılan ilk adımlardan biri olduğunu vurguladı.
Muş Ovası’nın mevcut kapasiteden daha fazla yararlanmak adına ortak çalışmalar yürütülmesi hedeflenen projeyle ilgili ayrıntılı bilgiler veren Rektör Polat konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Muş Alparslan Üniversitesi, 2007’de kuruluş aşamasındaki temel hedefleri ve amaçları doğrultusunda çalışmalar yürüten ve gelişmekte olan bir üniversite. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleriyle 2015’ten beri rektörlük görevimi yürütüyorum. Göreve geldiğim günden bu güne kadar sürekli olarak Muş’un potansiyelini ortaya çıkarabilecek çalışmalar ve projeler yürüttük. Bu anlamda üniversitemizin en büyük kazanımlarından biri yakın zamanda eğitim-öğretim faaliyetlerine başladığımız Uygulamalı Bilimler Fakültesi oldu. Bu fakülteyi kurarken tarımsal kalkınmayı sağlayabilecek çalışmalar yapmak amacını taşıdık. Bu anlamda dünyada bitkisel ve hayvansal üretim gibi alanlarda önde gelen, teorik çalışmaların yanı sıra uygulamalı çalışmalar üzerine de yoğunlaşan ve bir tarım üniversitesi olan ‘Hollanda Wageningen Üniversitesi’ni örnek aldık. Akademik kadromuzu kısa bir sürede tamamlayarak Muş’un ihtiyaçlarına yönelik tarımsal çalışmalar üzerine projeler geliştirme başladık.”
“HAYVANCILIK SAHASINDA PİLOT DEVLET ÜNİVERSİTESİ”
“Doğrusu ‘Muş AgroPark’ projesi tarım alanındaki bütüncül çalışmalarımızın önemli bir parçası olarak öne çıkıyor. Üniversitemiz 2018’de ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı’ kapsamında ‘Hayvancılık Sahasında Pilot Devlet Üniversitesi’ seçildi. Proje ile ilgili en hayati adımımızı ilk olarak o zaman attık. Pilot üniversite seçildiğimiz zaman 5 yıllık bir süreçte faaliyetlerini sürdürecek ‘Hayvan Yetiştiricilerinin Mesleki Yeterliliklerini Artırmak’, yetiştirici örgütü aracılığıyla ‘Soğuk Zincirde Soğuk Sütün Toplanması ve Pazarlanması’ ve ‘Yem Bitkisi Üretimi ve Pazarlanması’, ‘Hayvansal Üretime Dayalı Sanayinin Teşvik Edilmesi’ gibi 4 temel ayaktan oluşan bir proje geliştirmiştik. ‘AgroPark Projesi’ de bu ayakların bir kısmına yaslanıyor. Bu projeyi hayata geçirdikten sonra Türkiye’de hatta belki de dünyada bir ilk olacak ‘Muş AgroPark Projesi’ hakkında çalışmalara başladık.”
“ULUSLARARASI DÜZEYDE SAHİPLENİLMESİNİ İSTİYORUZ”
“Projenin fizibilite aşamasına gelmesi noktasında desteğini esirgemeyen DAKA’ya teşekkürlerimi iletiyorum. 3-5 ay içerisinde fizibilite aşamasını tamamlayacağız inşallah. Projenin yerel, hatta ulusal ölçekte destek almasından ziyade Avrupa Birliği ya da Birleşmiş Milletler fonlarıyla desteklenerek uluslararası düzeyde sahiplenilmesini istiyoruz. Çünkü yabancı yatırımcıları bölgemize çekme gayretiyle hareket ediyoruz. AgroPark Projesi, Türkiye’deki bazı üniversitelerde yer alan ve üreticiyle tüketiciyi direkt olarak birbirine bağlayan ‘Teknokent’ mantığıyla tasarlandı. Adından da anlaşılacağı gibi tarıma dayalı bir park projesi. Bu anlamda projenin 5 temel ayağı var. Bunlardan ilki ‘Bitkisel ve Hayvansal Üretim ve Araştırma Laboratuarları’nın kurulması. Parkın en önemli adımı olan bu süreçle birlikle küçükbaş, büyükbaş ve kümes hayvanı sayısında Türkiye’de ilk 10’da yer alan Muş’ta ürünlerin kalite kontrolü, muhafazası, pazarlanması gibi konularda çalışmalar gerçekleştirilecek.”
“ETİK STANDARTLAR DOĞRULTUSUNDA YÜRÜTÜLECEK”
“2.adım ‘Deney Hayvanları Ünitesi’nin kurulması olacak. Deney ünitesi ile hayvan ırklarının korunması, ıslah edilmesi, bölgeye uyumlu hale getirilmesi ve üst düzeyde verimliliğin sağlanmasını amaçlıyoruz. Buradaki çalışmalar etik standartlar doğrultusunda yürütülecek ve aslında bu standartlar bölgedeki diğer çalışmalar için de örnek olacak.”
“MUŞ DENİLİNCE KALİTE AKLA GELSİN”
“Projenin 3. adımı ‘Tarımsal Alet ve Makine Parkı’ alanında yürütülecek çalışmalardan ibaret olacak. Tarım sektöründe çalışan üreticilerin ve çeşitli işletmelerin ihtiyacı olan yeni tarım aletlerini üretmek ve yaygınlaştırmak adına çalışmalar yürüteceğiz. Şu anda Bulanık ve Malazgirt’te tarım makineleri imalatında ciddi adımlar atılmış durumda. Bu ürünler Gaziantep, Konya, Karaman gibi şehirlerde çeşitli marka adları altında pazarlanıyor. Ancak ürünleri Muş’ta pazarlamaya çalıştığınızda çeşitli sorunlar yaşayabiliyoruz. Projemizin bu adımı ile Muş denilince tarımda kalitenin, ileri teknolojinin konuşulduğu bir il akla gelsin istiyoruz. Bu kadar değerli bir ilin ve bölgenin bu ilgiyi fazlasıyla hak ettiğini düşünüyoruz.”
“SADECE MUŞ’A HİTAP ETMEYİ DÜŞÜNMÜYORUZ”
Muş AgroPark projesinin 4. adımı ‘Tarımsal Ürünlerin Ambalajlanması, Paketlenmesi ve Depolanması Ünitesi’nin kurulmasıdır. Bu üniteyi planlarken sadece Muş’u değil Türkiye’yi ve Doğu Anadolu Bölgesi’ni düşündük. Muş, Erzurum, Elazığ, Diyarbakır ve Van gibi gelişmiş şehirlere 200-250 km mesafede bulunuyor. Bu şehirlere ulaşım sıkıntısı olmadan duble yollarla bağlanıyor. Karayolunun yanı sıra demiryolu ulaşımı imkânına da sahibiz. Muş, aynı zamanda Ankara, İstanbul, Bursa gibi illere günü birlik seferlerin düzenlendiği, Türkiye’nin en büyük pist uzunluğuna sahip ‘Sultan Alparslan Havalimanı’nı barındırıyor. Bu imkânları kullanarak başta çevre iller olmak üzere Gürcistan, Irak, İran gibi kalabalık nüfusa sahip ve tarım olarak bizden geride bulunan ülkelere yönelik ticaret hacmini artırabiliriz. Bu aşamada hem iç hem dış pazara ihraç noktasında ürünlerin ambalajlanması, paketlenmesi ve depolanması süreçleri pazara hâkim olmanın en önemli argümanlarını oluşturuyor.”
“SOSYO-KÜLTÜREL FAKTÖRLER GÖZ ÖNÜNE ALINACAK”
“Projenin 5. ve son adımı ise ‘Pazar Araştırması’ ile ‘Pazarlama ve Satış Birimi’nin kurulması olacak. Araştırma ve satış birimiyle yerli ve yabancı pazarlara yönelik faaliyetler yürütülecek. Bu süreç, saf bir tarımsal faaliyetten ibaret olmayıp bölgelerin ve ülkelerin demografik durumu, politik ortamı, pazara girebilirlik durumu gibi sosyo-kültürel faktörler göz önüne alınarak yürütülecek. Bölgemizdeki ülkelerle ‘tarımsal arayüz’ kullanılarak ilişkiler geliştirilecek.”
“TÜRKİYE’DE İLK SIRADA YER ALIYOR”
“Esasen projenin en önemli kazanımlarından biri Muş’u, bu adımla yerel ürünlerin korunmasında ve pazarının belirlenmesinde bir merkez haline getirmektir. Muş, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2016 yılı verilerine göre organik tarım ürünleri üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Ne yazık ki bu özelliğini ürün bazında hak ettiği değerde pazarladığını söyleyemeyiz. İleri teknolojiyi kullanan tesislerle ve modern pazarlama yöntemleriyle Muş’un tarımsal ürünlerini en kârlı biçimde satmayı düşünüyoruz. Üniversitemiz bu süreçlerin tümünde özel sektörün AR-GE, danışmanlık ve eğitim taleplerine güçlü biçimde cevap verecektir” şeklinde konuştu.
 


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Muş Manşet olarak belediye seçim anketi yapmalı mıyız?

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Muş Manşet Gazetesi - Muş Haber - Yerel Haber - Son Dakika Haberleri - Güncel Haber - Muş Haberleri - Muş - 29 Şubat 2020 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV