21 Mayıs 2019 Salı

MUŞ’UN TARIMI MASAYA YATIRILDI

Muş’ta “Türkiye'de Tarım Ürünleri ve Yem Bitkileri Üretiminin Durumu, Sorunları ve Çözüm Yolları" çalıştayı düzenlendi.

09 Kasım 2018 Cuma 19:44
MUŞ’UN TARIMI MASAYA YATIRILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) ev sahipliğinde 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezinde Tarım ve Orman Bakanlığı, Muş Valiliği, Muş Belediyesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ile Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliğinin paydaşlığından düzenlenen çalıştaya; Muş Valisi İlker Gündüzöz, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Tütün ve Alkol Dairesi Başkanı Ahmet Kavak, İl Jandarma Komutanı Albay Bülent Baykal, MŞÜ akademisyenleri, konuşmacılar, kamu kurum amirleri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, tütünün milli ve yerli bir ürün olduğunu söyledi. Tarihte birçok kez ülkenin borcunu tütünden ödendiğini kaydeden Solgun, “Türkiye’nin tütünde ciddi özellikleri var. Oryantalde dünya lideriyiz, tek başına içilir özellikte dünya lideriyiz. Dünyada 168 ülkede tütün üretimi yapılır, 62 tütün çeşidi Türkiye’de yetişir. Türkiye’nin toprak özellikleri bambaşkadır. Ege’nin ayrı bir özelliği var, Karadeniz’in ayrı bir özelliği var, Doğu ve Güneydoğu’nun ayrı bir özelliği var. Türkiye’de yetişmeyecek tütün çeşidi yoktur” dedi.
DAKA Muş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Fuat Özkan ise, Muş’un 15-20 yıl içerisinde Doğu Anadolu Bölgesinin tarım kuruluşu haline geleceğini ifade ederek, “Tarım kuruluşunun kalbi Muş’ta atacaktır. Özellikle bu yıl yaklaşık 95 köyü gezip sosyoekonomik inceleme yaptık, çeşitli araştırmalar yaptık, eğitim faaliyetleri yürüttük” ifadelerini kullandı.
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya da, “İlimiz gerçekten öncelikle güvenliğin temin edildiği, huzurlu, kardeşliğin egemen olduğu, tahammül kültürümüzün sonuna kadar açık olduğu ve ciddi manada koordinasyon içerisinde siyaset mekanizmasıyla, üniversitesiyle, meslek odalarıyla, kamu kurumlarıyla, sivil toplum örgütleriyle, seçilmiş mahalle ve köy muhtarlarıyla bir birliktelik içerisindeyiz” diye konuştu.
Muş Valisi İlker Gündüzöz ise, “Kıymetli Belediye Başkanımız, Ankara’dan gelen Tarım ve Orman Bakanlığı’nın değerli Kurul Başkanı, Değerli Komutan, Değerli Rektör Yardımcımız, Saygıdeğer Basın ve Kıymetli Mesai Arkadaşlarım. Üniversitemizden ve farklı illerdeki üniversitelerden bu çalıştay için gelen değerli hocalarımız, hanımefendiler, beyefendiler ve değerli öğrenciler hepinizi en kalbi duygularla selamlıyorum.
Laleler şehri Muş’ta olmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Lale nedir? Bilir misiniz? Lale aslında bir semboldür. Ebced hesabı ile lale hilal karşılığıdır. Hilal de bizim şanlı bayrağımızı temsil eder. Şehrimizin, Valiliğin, Belediyenin ve Üniversitenin ambleminde laleler var. Zaten Anadolu’nun giriş kapısı olan Malazgirt’e yani Muş’a da zaten laleler yakışırdı.
Laleler şehri Muş’umuza Ankara’dan selam getirdim. İnşallah bir Muşlu olarak güzel hizmetleri hayırlı hizmetlere vesile oluruz.
Kıymetli hazirun, Türkiye hızla gelişiyor ve hızla gelişirken de tüm Dünya’nın gözleri bizim üzerimizde. Türkiye üzerinde birçok hesaplar oynanıyor, yakınlarda çeşitli devletler parçalanıyor, onların içerisinde huzursuzluklar çıkarılıyor, gariban insanlar topraklarından koparılıyor ve ülkemiz yine alicenap halkıyla milli ve manevi değerlerine bağlı bir duruşla bu gariban kendi ülkesinden koparılmış insanları kucaklıyor, misafir ediyor.
Önemli değerlerimiz var. Bu değerlerimizi bilgi ile taçlandırmamız gerekiyor. Sonuç itibari ile bu üniversite çatısının altında Muş’ta böyle bir bilimsel faaliyetin içinde bulunmaktan ayrıca gurur duyuyorum. Muş’umuz demek ki belli bir noktada bilginin peşinden koşuyor ve bu güzel üniversite adının güzel olduğu, kendisinin güzel olduğu ve belli bir kapasiteye ulaştığını gördüğüm bu üniversitede böyle bir güzel çalışmayı birlikte yapıyoruz.
Ben bu çalıştayın tarıma, yem bitki üretimine katkıda bulunmasını temenni ediyorum. Bilgi her şeyin önündedir. Bilgisiz yapılan şeylerin sonucunun iyi olması beklenen, arzulanan şekilde tecelli etmesi mümkün değildir. Dolayısıyla bilimsel faaliyetleri desteklemek lazım.
Sayın Rektör Yardımcımızın kürsüdeki heyecanını görünce bu desteğin mislice katlanarak devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Gerçekten hocamız şevkle heyecanla sanki yeni bir talebeymişcesine bu kürsüden hitap etti ve bizi mutlu etti. Bu heyecanın hepimizde olması lazım. Ticarette olması lazım, sosyal hayatta olması lazım, okurken öğrencilerimizde olması lazım.
Sevgili öğrenciler, anneniz babanız belki kendi sofrasından kısarak sizleri üniversiteye gönderiyor bunun karşılığını vermeniz lazım. Kütüphanelerde vakit geçirmeniz, kitap okumanız bilimsel faaliyetlerin içinde bulunmanız ve değerli hocalarımızı çok dikkatli dinlemeniz büyük önem arz ediyor. Dolayısıyla ben bu heyecanın her alana yayılmasını temenni ediyorum.
Bu sabah Vali Konağı’ndan çıktım yürüyerek Valiliğe doğru gittim. Bir baktım şöyle insanlarımız ne yapıyor, kimi esnaf dükkânını yeni açıyor kimisi de dükkânı açmamış. Biraz geç açıyorlar herhalde. Rızıklar erkenden dağılır. Esnaflarımıza da sesleniyorum işyerlerimizi daha erken açacağız, daha az uyuyacağız daha çok çalışacağız yaptığımız işleri de heyecanla yapacağız. Dolayısıyla memleketimizin bir an için durmaya tahammülü yok.
Bu memleket çok büyük bir memleket, eğer Türkiye olarak ne kadar çok gelişmiş olursak o kadar çevremize faydamız olacağızdır. Bölgemizde, coğrafyamızda insanlar acı çekerken biz onları daha rahat himaye edeceğiz biz yıllarca bu coğrafyada onlara abilik yaptık. Bu coğrafyada liderlik yaptık ve yine bu coğrafya bizden bu liderliği, bu abiliği istiyor bekliyor. Onun için çok çalışmamız gerekiyor.
Bu çalıştayın esas konusu tarım ve tarımsal faaliyetler. Tarım denince tabi kırılgan bir zemin söz konusu çünkü tarımın doğasında arz ve talebin aynı yönde gerçekleşmemesinden kaynaklanan bir bilimsel gerçeklik var. Bunları İktisatçılar örümcek ağı denen bir teorem ile açıklıyorlar. Bugün eğer fiyatlar yüksek ise çiftçiler bu arzı yani talebi bir yıl sonra, yani bir üretim dönemi sonrasında karşılamak üzere ekinlerini ekiyorlar. Bir fabrikada üretim bandına giren bir mal belki bir saatte çıkıyor, belki bir günde çıkıyor ama tarımsal üretimde böyle değil. Belli bir zaman dilimine ihtiyacımız var ve bu gecikme tarımın doğasında olan bir gecikme. Böylece attığınız bir adım tarım da fiyatlara doğrudan doğruya hemen reaksiyon vermesine imkân vermiyor. İmkânlar vermesi de tarımsal üretimin piyasada kırılgan bir takım şartlarla karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Kırılgan zeminde yani arzda talebin yan yana gelmemesinde tarım ürünlerini desteklememiz lazım. Çiftçileri desteklememiz lazım. Bu dünyanın her yerinde böyledir. İşte Avrupa Birliği’nin en önemli politikalarından biri tarım politikalarıdır. Çiftçilerin tarımsal ürünlerini destekliyor. Bu destekler maddi olduğu kadar bilgilendirme şeklinde de oluyor. Gelmeden önce Muş ilimizin tarımsal bir takım verilerini -daha detaylı alacağız ama- Tarım ve Orman Müdüründen istedim. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak son 13 yılda 1 milyar TL yani 1 katrilyon TL’ye denk gelir çiftçilerimize destek vermişiz. Baktığımız zaman bu önemli bir destek.
Muş’un nüfusu 400 bin Nüfusun 200 bin ’den fazlasının kırsal alanda yaşadığını görüyoruz. Şimdi şehir tanımında da belediye nüfusu esas alındığından dolayı aslında ben bazı küçük Beldelerimizde ki nüfusta kırsal nüfus özelliğini göstermektedir. Bunu kırsal nüfus oranları ile oranlarsak bu 268.000 civarından daha fazladır. Dolayısıyla hala kırsal nüfusun ağırlıklı olduğu tarım faaliyetinin tarım sektörünün önemli olduğu bir İl’deyiz. Bizim mukayeseli üstünlüğümüz tarım ve hayvancılık. Dolayısıyla bu alanı desteklememiz lazım. Destek faaliyeti çerçevesinde de bu şekilde yapılmış olan bir çalıştayın faydalı olacağını düşünüyorum.
İlimizde 25.000 civarında çiftçi var. Önemli bir çiftçi ailesi bulundurduğumuzu görebiliyorum. Yine 300.000 büyükbaş 1 milyon civarındaki küçükbaş hayvan varlığını aldığım verilerden gördüm. Bunun tabi daha da artması lazım.
Kıymetli hocalarımız ifade edecektir hayvancılığın idamesi için girdilerin ve girdi maliyetinin iyi planlanması lazım dolayısıyla bu yem bitkilerinin burada daha çok önem arz ettiğini vurgulamamız gerekiyor. Tarımın gelişmesi için çiftçilerimizin daha müreffeh bir duruma gelmesi için devlet olarak bugüne kadar yapılanların üzerine daha fazlasını da yapacağız. Yine sadece hayvancılık, yem bitkisi ya da bitkisel üretim değil bölgede 600 ton civarında bal da üretildiğini öğrendim. Zaten Muş balının eskiden beri meşhur olduğunu biliyordum. Benim 1997-1999 arasında Batman/Kozluk Kaymakamlığım var. Muş’a bir kaç defa daha gelmiştim. Balın tadına bakma fırsatı bulmuştum. Balımız aynı Muş insanları gibi tatlı. Tütün meselesine gelince Tütün Kooperatifi Başkanımıza ben de Belediye Başkanımız gibi bir şeyler söylemek istiyorum. Sen yine tütünü zehir olarak içme, içmeyelim ama tütün başka alanlarda da kullanılıyor. Mesela sanayide kullanılıyor. Dolayısıyla tütüncülüğü de geliştireceğiz. Tütün bizim yerli ve milli bir üretimimiz onu desteklememiz lazım.
Ben bu duygu ve düşüncelerle bu çalıştayı destekleyen tüm paydaşlarımıza Kooperatifimize, Belediyemize, Üniversitemize Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve Kalkınma Ajansımıza teşekkür ediyorum. Çalıştayın başarılara vesile olmasını, hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından katılımcılara plaket takdim edilerek yemeğe geçildi. Yemeğin ardından çalıştay devam etti.
 


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Muş Manşet olarak belediye seçim anketi yapmalı mıyız?

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Muş Manşet Gazetesi - Muş Haber - Yerel Haber - Son Dakika Haberleri - Güncel Haber - Muş Haberleri - Muş - 20 Mayıs 2019 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV