23 Eylül 2018 Pazar

Muş İli Doğal Tarım ve Hayvancılık Potansiyelinin Sonuç Değerlendirmesi

Bu çalışma yazarın, '' Muş İli Özelinde Doğal Tarım ve Hayvancılığa Dayalı Sürdürülebilir Bir Ekonomik Gelişim'' adlı makalesinden derlenmiştir. Makale Anemon Muş Alparslan Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 6(1):75–91, Ocak-Şubat 2018 sayısında basılmıştır.

24 Nisan 2018 Salı 20:39
Muş İli Doğal Tarım ve Hayvancılık Potansiyelinin Sonuç Değerlendirmesi
Muş'un sosyo-ekonomik durumu, geçmişten günümüze ekonomik gelişim ve sanayileşme çabaları ve SWOT analizi göz önüne alındığında ilin pazarda farkındalık oluşturacak ve ulusal düzeyde markalaşıp yurt dışına açılmasını sağlayacak alanın, doğal tarım ve hayvancılık olduğu açıkça görülmüştür. Bu potansiyelden sürdürülebilir bir ekonomik gelişim sağlamak için burada belirtilen temel hususların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu amaçla ilin doğal tarım ve hayvancılık kapasitesinden maksimum verim elde edilmesi ve doğal tarım ve hayvancılık üretim ortam ve şartlarının korunması için gerekli tedbirler almalı; elde edilen ürünlerin doğallığına zarar vermeden verimliliğini artırabilecek yöntem ve teknolojilerden azami derecede faydalanılmalıdır. Ayrıca ovanın tümünden yararlanabilmek için su taşkınlarını önleyici proje çalışmalarının bitirilmesi, ovadaki düzensiz su rejiminin düzenli hale getirilmesi için drenaj sorununun halledilmesi ve büyük çaplı organik endüstriyel bitkilerin tarımsal üretiminin yapılmasına olanak sağlayan toplulaştırma çalışmalarının acilen bitirilmesi gerekmektedir. Hayvancılıkta ise Muş'un doğasına uygun, verimi yüksek büyükbaş ve küçükbaş hayvanların yetiştirilmesi veya yerli ırkların ıslah çalışmalarıyla daha verimli hale getirilmesi gerektiği görülmektedir. Doğal gıdanın elde edileceği ortamın korunması ve geliştirilmesiyle maksimum verimin temininden sonra bu ürünleri pazarda iyi bir ücrete satabilmek önemlidir.
İnsan sağlığı için faydalı ve çevreyle barışık üretime sahip gıdalardan hak edilen katma değeri üretebilmek için marka şehir bağlamında tanıtım ve pazarlamayı organize edecek bir şemsiye kuruluş oluşturulması gerektiği görülmüştür. Çünkü ilin sermaye yapısı ve özellikle mera hayvancılığının doğası gereği bu sektörde ağırlıklı olarak küçük çaplı aile işletmeleri yer alacaktır. Bu işletmelerin ulusal ve uluslararası arenada tanıtım ve pazarlama yapabilecekleri ne bir ekonomik güç ve ne de yönetim kapasitesine sahip olmamalarından dolayı bu doğal ürünlerin tanıtım ve pazarlamasının Muş’a özgü bir kuruluş tarafından yapılması gerekmektedir. Bu kuruluşun ilin şartlarına özel oluşturulabilmesi için dünyadaki iyi örneklerden faydalanılmasına ve pazardaki fırsat ve tehditler dikkate alınarak inovatif ve hesaplı bir tanıtım ve pazarlama stratejisi geliştirilmesine gereksinim vardır. Çünkü nitelikli ürün üretmek, onu ekonomik bir değere dönüştürmek anlamına gelmemektedir. Muş'a özgü üretilen sağlıklı ürünleri hak edeceği değerlerde satabilmek için maliyeti az fakat etkin bir tanıtım ve pazarlama sisteminin geliştirilmesi, il için sürdürülebilir bir ekonomik gelişimin anahtarıdır. Bu nedenle, bu çalışmadan sonra yapılabilecek araştırmalarda marka şehir bağlamında geliştirilecek tanıtım ve pazarlama sisteminin nasıl olması gerektiği konusu üzerine odaklanılmalıdır.
Tabi burada öne çıkan hususlardan birisi de kurulacak işletmelerin ilin beşeri sermaye ve diğer şartları göz önüne alındığında mikro, küçük ve en fazla orta ölçekli işletmeler olacağı gerçeğidir. Bu firmaların ayakta kalarak gelişebilmesi için sektörel olarak kümelenmeleri gerekmektedir. Bu durum firmaların fiziki altyapı, ortak pazarlama ve tanıtım gibi bazı ortak hizmetlerinin mali finansmanın bir kısmını hibe desteklerinden ve/veya kendi finansal kaynaklarından daha az maliyetle karşılamalarını sağlayacaktır.
SWOT analizinde dillendirildiği gibi bütünsel bir stratejik planlanma, kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayarak çıktıyı maksimize eder. Bunun için marka şehir bağlamında oluşturulacak pazarlama ve tanıtım, fiziki altyapı, ilin ekonomisi ve sanayisi için geliştirilebilecek projeler ve merkezi hükümetin desteğini maksimum kılmak gibi çabaların etkin ve hesaplı yapılabilmesi adına Muş'a has kurumsal bir yapıya gereksinim olabilir. Bir çatı kuruluşu olabilecek yapıya bu çalışmada ''Muş Sürdürülebilir Kalkınma Platformu'' ismi verilmiştir. Bu kuruluşun, bahsi geçen fonksiyonları yerine getirebilecek kapasitede ve yapıda inşa edilebilmesi için ilk olarak platformun yapısı ve üyelerinin kimlerden oluşması gerektiği, ildeki tüm kurum ve kuruluşların katılımıyla yapılacak anket, toplantı ve çalıştay gibi kolektif çalışmalarla belirlenmelidir. Daha sonra, kuruluşun yapısının nasıl olması gerektiği, kolektif aklın tezahürünün en üst düzeyde oluşabilmesi için hangi metotları kullanarak çalışması gerektiği ve merkezi otoritenin hangi birimlerinin dış paydaş olabileceği belirlenip tespit edilmelidir.
 


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Muş Manşet olarak belediye seçim anketi yapmalı mıyız?

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Muş Manşet Gazetesi - Muş Haber - Yerel Haber - Son Dakika Haberleri - Güncel Haber - Muş Haberleri - Muş - 24 Eylül 2018 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV