21 Ocak 2020 Salı

MŞÜ’YE ONLİNE KAYIT BAŞVURULARI BAŞLIYOR

2019 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre yerleşen öğrenciler için online kayıt başvuruları başlıyor. Muş Alparslan Üniversitesi kayıt yapacak öğrenciler için duyuru yayımladı

15 Ağustos 2019 Perşembe 19:12
MŞÜ’YE ONLİNE KAYIT BAŞVURULARI BAŞLIYOR
2019 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre yerleşen öğrenciler için online kayıt başvuruları başlıyor. Muş Alparslan Üniversitesi kayıt yapacak öğrenciler için duyuru yayımladı

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) göre Muş Alparslan Üniversitesi’nin (MŞÜ) programlarından birine yerleşmeye hak kazanan adaylar, online kayıtlarını yapmaya başlıyor. Muş Alparslan Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre kayıt hakkı kazanan adaylar 16 -21 Ağustos tarihleri arasında e-devlet üzerinden yapabilecekler. Adaylar elektronik ortamdaki kayıt işlemlerini www.turkiye.gov.tr adresindeki e-hizmetler bölümü altında yer alan 'Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı' başlığı altında açılacak olan 'Üniversite E-Kayıt' seçeneğini tıklayarak gerçekleştirebilecek. Online kayıt yaptıran öğrencilerin ayrıca kayıt tarihlerinde üniversiteye gelmeleri veya belge getirmeleri gerekmemektedir.
Muş Alparslan Üniversitesine yerleşen öğrenciler için yapılan kayıt duyurusunda şu açıklamaya yer verildi:
E- DEVLET ÜZERİNDEN KAYIT
Üniversitemize 2019-YKS ile herhangi bir bölüm/programa kayıt hakkı kazanan öğrencilerimiz, PTT şubelerinden alacağı e-devlet şifresi ile 16–21 Ağustos 2019 tarihleri arasında www.turkiye.gov.tr adresinden kayıtlarını online yaparak elektronik kayıt belgelerini alabilirler.
İşlemlerinizi www.turkiye.gov.tr adresindeki e-hizmetler bölümü altında yer alan 'Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı' başlığı altında açılacak olan Üniversite E-Kayıt seçeneğini tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.
Online kayıt yaptıran öğrencilerimizin ayrıca kayıt tarihlerinde üniversitemize gelmeleri veya belge getirmeleri gerekmemektedir.
Elektronik kayıtta öğrencinin yerleşme bilgileri YKS verisinden otomatik olarak gelecektir. Asker Alma Dairesinden askerlik durum bilgisi ile Milli Eğitim Bakanlığından lise mezunu olup olmadığına dair bilgi aynı ekranda yer alacaktır. Ancak lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler Elektronik kayıt yapamayacağından bu öğrencilerin, 22–23 Ağustos 2019 tarihleri arasında Üniversitemizin ilgili kayıt merkezine diploma veya geçici mezuniyet belgesinin onaylı örneği ile şahsen başvurup kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine başvurmaları gerekmektedir.
Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olmayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumuna geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların ortaöğretim kurumlarından mezun olduklarına dair belgelerini 31 Aralık 2019 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.
Süresi içerisinde şahsen kayıt veya e-kayıt yaptırmayan ve işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt hakkını kaybedeceklerdir.
ÜNİVERSİTEMİZE ŞAHSEN KESİN BAŞVURUSUNDA GEREKLİ BELGELER
1-Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (Bu belgenin onaylı bir sureti görevlilerce alınacak, belgenin aslı ilgiliye teslim edilecektir).
2-2019 YKS sonuç belgesi veya internet çıktısı,
3-Nüfus cüzdanı fotokopisi (onaysız),
4-1997 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için, askerlik şubelerinden alınacak “bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlik yönünden bir sakınca olmadığına dair belge, Ayrıca ÖSYS ile yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversitemiz tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinden görülebilecektir.
5-Posta yolu ile kayıt yapılmayacaktır. Belirtilen tarihlerde kaydını yaptırmayan öğrenci adayları her hangi bir hak iddia edemezler.
SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ BÖLÜMÜNÜ KAZANAN ÖĞRENCİLERİN MESLEĞİNİ İCRA EDEBİLMEK İÇİN ARANAN NİTELİKLER

1)Adli sicil kaydı veya Adli Sicil Arşiv kaydı bulunmamak.
2)Bayanlar için 160 cm-180 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).
3)Erkekler için 170-190 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).
4)Sağlık durumu uçuşa elverişli olmak (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları gerekmektedir.).
5)Kabin memuru üniforması giyildiğinde vücudunun görünecek yerlerinde dövme, yara izi vb. bulunmamak.
Not: Yukarıda belirtilmiş olan kriterler mesleği icra edebilmek için gereklidir. Bu şartları taşımayan kişilerin programa öğrenci olarak kabul edilmesinde bir engel bulunmamakta ve bu şartları taşıdığına dair herhangi bir belge istenmemektedir.
KESİN KAYITLAR İLE İLGİLİ ÖNEMLİ HATIRLATMALAR
1)Kayıt işlemleri için; her Fakülte veya Yüksekokul için yukarıda belirtilen tarihlerde öğrencinin şahsen başvurması gerekir. Posta ile başvuru kabul edilmez. Zorunlu hallerde belgelemek kaydıyla noter vekâleti ile kayıt yaptırılabilir.
2)Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez. Ancak aslının getirilmesi suretiyle üniversite tarafından onaylı örneği kabul edilir.
3)Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.
4)Daha sonra yapacağınız kredi ve burs başvurularında kullanılmak üzere Lise diploması ile YKS sonuç belgesinin onaysız fotokopisini yanınızda bulundurmanız gerekir.
5)Kayıtlar, Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu için belirlenen tarihlerde ve yerde 08.30–16.30 saatleri arasında yapılacaktır. Belirtilen tarih ve saatlerde kayda gelmeyen öğrenciler herhangi bir hak talep edemezler.
6)Öğrencilerin askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi ve yurt konusundaki sorunları için ise Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.
7)Daha önce yükseköğretim kurumlarında başarılı olduğunuz dersler için 23 Eylül - 04 Ekim 2019 tarihlerinde muafiyet talebinde bulunabilirsiniz. Başarılı olduğunuz derslerin onaylı transkript ve ders içeriklerinin ekli olduğu muafiyet dilekçeleriniz ile ilgili Fakülte/YO/MYO’lara başvurmanız gerekmektedir.
8)Öğrenci kayıtları ile ilgili her türlü soru için, Muş Alparslan Üniversitesi’nin (0436) 249 49 49/ dâhili 1121 – 1122 – 1123 – 1124 – 1125 – 1126 1127 ve 1128 numaralı telefonlarından bilgi alabilirsiniz.
9)İslami İlimler Fakültesi Arapça Hazırlık Muafiyet Sınavı tarihi: 02 Ekim 2019
10)Zorunlu Ortak Yabancı Dil Dersleri için Muafiyet Sınavı tarihi: 02 Ekim 2019
 


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Muş Manşet olarak belediye seçim anketi yapmalı mıyız?

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Muş Manşet Gazetesi - Muş Haber - Yerel Haber - Son Dakika Haberleri - Güncel Haber - Muş Haberleri - Muş - 21 Ocak 2020 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV