23 Eylül 2020 Çarşamba

MALAZGİRT ZAFERİ'NİN BELGESELİ ÇEKİLECEK

Muş’un Malazgirt ilçesinde, 26 Ağustos 1071'deki şanlı zaferin kazanıldığı savaş alanının tespiti için çalışmalar devam ediyor. Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Fethi Ahmet Polat, proje kapsamında zaferin belgeselinin hazırlanacağını belirtti.

15 Eylül 2020 Salı 18:13
MALAZGİRT ZAFERİ'NİN BELGESELİ ÇEKİLECEK
Muş’un Malazgirt ilçesinde, 26 Ağustos 1071'deki şanlı zaferin kazanıldığı savaş alanının tespiti için çalışmalar devam ediyor. Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Fethi Ahmet Polat, proje kapsamında zaferin belgeselinin hazırlanacağını belirtti.

Malazgirt Savaş alanı tespiti için çalışmalarına ilçeye bağlı, Oğuzhan, Yaramış, Kurtulmuşoğlu, Elmakaya, Bostankaya, Karakaya, Doğantaş köyleri ile Afşin Mahallesi’nde devam eden akademisyenler, şimdiye kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
Bölgede çalışmalarını sürdüren akademisyenler, orduların karargâhlarının kurulduğu ve muharebenin kazanıldığı yer ile savaşın taktikleri ve lojistik boyutunu bütün yönleriyle araştırıyor. Çalışmalarda yer radarları ve elektromanyetik taramalarla savaşa ait izler tespit edilerek, büyük zaferin kazanıldığı alanın bilimsel veriler ışığında bütün detaylarıyla ortaya konulması hedefleniyor.
Muş Alparslan Üniversitesi’nde 1. 2. Ve 3. Etap çalışmaları hakkında basına açıklamalarda bulunulan Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Fethi Ahmet Polat, “Üniversitemiz bugün çok güzel bir projenin lansmanında tanıtımında belki 3 adımım da yine sizlerle beraber çok değerli misafirlerimiz var Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesinden Prof. Dr. Adnan Çevik hocamızın riyasetinde yürüttüğümüz bir projemiz var. Kültür Bakanlığı'nın himayelerinde yürütülen bir proje. Bu proje ’ye 10 üniversite destek veriyor. 10 üniversiteden, 30 akademisyen katkı sunuyor. Muş Alparslan Üniversitesi de üniversitelerden bir tanesi. Paydaşlardan bir tanesi. Bölgemizde ilk defa böyle önemli bir projeyi Biz hep birlikte hocalarımızla başlattık ve yürütüyoruz. Bu anlamda Kültür Bakanlığımıza huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu projenin neticelenmesi durumunda özellikle Sultan Alparslan’la ilgili 1071 Malazgirt Zaferi ile ilgili Türkiye'de keşif sayılabilecek sonuçlara ulaşılır. Sayın Bakanımızın da geçen gün medyada vermiş olduğu bir röportajda ifade ettiği gibi çeşitli müjdeleri olacak. Sayın hocalarımızın Sayın Bakanımızın ağzından bu müjdeleri halkımız inşallah duyacak. Bugün burada bulunmamızın çok önemli sebeplerinden bir tanesi, projenin bir başka adımına başlamış bulunuyoruz. Nasip olursa bu proje ile ilgili ciddi bir belgesel çekilecek. Coşkun Bey hoş geldiniz sizlere de çok teşekkür ediyorum. Kendisini burada ağırlamaktan çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Daha önce belgesellerini televizyonlardan seyrettiğimiz, şu günlerde ise özellikle YouTube üzerinden çok ciddi yayınları var. Ben Coşkun bey’e bu konuda çok teşekkür etmek istiyorum. Türkiye'de yerli ve milli bir bakış açısı, Türkiye'nin kendi kodlarına kendi mirasına sahip çıkma adına özellikle YouTube'da çok önemli mesajları var. Aslında bugün burada olmasının sebeplerinden bir tanesi bu mesajları genç kardeşlerimize üniversitelere verebilmek. Bu açıdan da bizi ziyadesiyle mutlu etti. Başta Sayın Adnan Çevik hocamız olmak üzere Coşkun Aral Bey'e ve diğer misafirlerimize Türkiye'nin farklı birçok yerinden gelen çok kıymetli hocalarımıza, üniversitemizden katkı sunan değerli akademisyenlere çok teşekkür ediyorum” ibarelerine yer verdi.
“SULTAN ALPARSLAN'IN ŞEHİTLERİNİN KABİRLERİNİ BULMAYI UMUYORUZ”
Malazgirt Savaş Alanının tespiti hakkında konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde görevli Prof. Dr. Adnan Çevik “Malazgirt Savaş alanının tespiti tarihi ve arkeolojik yüzey araştırması projesi, Rektörümüzün belirttiği gibi Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü talebi ile hayata geçmiş proje. 10 üniversiteden 30 akademisyenin bir araya gelmesiyle Malazgirt Savaş noktasının tespiti için çalışmalar yapıyor. Bu bağlamda Malazgirt'in de tarihsel kimliğini ortaya koymak amacıyla ve projenin 3. etap çalışmaları için buradayız. Rektör hocamız projeyi tanıtırken mütevazi davrandı. Muş Alparslan Üniversitesi 10 Paydaş üniversiteden biri değil. Muş Alparslan Üniversitesi doğrudan projenin ortağı. Rektör hocamıza çok teşekkür ediyorum. Muş Alparslan Üniversitesine çok teşekkür ediyorum. Onun riyasetinde projenin içerisinde Muş Alparslan Üniversitesi akademisyen arkadaşlarımızda var. 5 kişilik bir ekiple akademik anlamda destek veriyorlar. Ama onun da ötesinde ismine yakışır bir şekilde ismi ile müsemma edilerek hakikaten böyle bir projenin doğrudan yanında arkasında hem sahada bizimle yer alıyor rektörümüz. Ki çok görmeyiz rektörlerimizi böyle projelerde. Sahada yapmış olduğumuz çalışmalarımızda bizleri ziyaret etti, güç verdi, eksik olmasın.

Hem Muş Alparslan Üniversitesinin hem de Malazgirt'te Meslek Yüksekokulunu lojistik imkânlarını hem de proje ofisi olarak da kullanıyoruz. Sayın rektörümüz sağ olsun her türlü desteği esirgemeden bizlere sunuyor. Projenin hızlı yol almasında bu destek bizim için çok önemli. Biraz önce Sayın Valimizin yanındaydık. Ona bir Brifing verdik. İlk iki etap çalışmalarının nereye gittiğini göstermek adına. O da bize 18 günde bu kadar yol aldınız demek, 18 günde değil 18 yılda alınacak yol neredeyse. Bu kadar hızlı yol almamızda, Muş Alparslan Üniversitesi rektörünün riyasetindeki iradenin katkısı oldukça önemli bir yer teşkil etti. Tabii Sayın Muş Valimizde projemizi destekliyor. Oda bütün vilayetin imkanlarıyla yanımızda. Aynı zamanda Malazgirt Kaymakamlığı, Malazgirt Belediyesi de bizim bu sürecimizde bizim yanımızda yer alıyorlar. İlk iki etap çalışmayı tamamladık. İkinci etabın sonlarına doğru, Malazgirt Şehitliği olabileceğini düşündüğümüz ve değerlendirdiğimiz bir toplu mezar alanı, Müslümanlara ait bir mezar alanı tespit ettik. Malazgirt sınırları içerisinde Örenşar Köyü'nün sırtında diyebileceğimiz 1850 metre yüksekliğinde bir tepede, yöre halkının da Türbetepe, Ziyarettepe dedikleri, hatta Sultan Alparslan'ın kız kardeşinin türbesinin olduğuna inanılan bir alanda yüzün üzerinden mezar tespit ettik. Bu etapta Hacettepe Üniversitesi’nden antropolog arkadaşlarımızın da katılımıyla, yarından itibaren kazı çalışmalarına başlayacağız. İnşallah Sultan Alparslan'ın şehitlerinin kabirlerini bulmayı umuyoruz. Bu projenin en önemli aşamalarından biri olacak. Zira savaşın hem geçtiği yeri hem de tabii ki şehitlerimizi bulmak. Bu proje savaş arkeolojisi kapsamında ülkemizde ilk kez yapılıyor” ifadelerini kullandı.
“Burası genç kardeşlerim için inanılmaz bir fırsat”
Gazeteci ve belgeselci Coşkun Aral ise dünyada benzerleri sadece birkaç ülkede yapılan savaş arkeolojisi üzerine bir belgesel yapma fırsatını bulmak istediğini söyledi. “Burada önemli olan, Türklerin Anadolu’ya girdiklerinde bu coğrafyadaki varlıkları ve ardından bıraktıkları izlerle, bugün bize bırakılan bu değerli mirasın ne olduğunu, nasıl başladığını somut verilerle ortaya koymak” diyen Aral, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu çok ciddi bir çalışma. Ben ilk kez birbirinden farklı alanlarda çok değerli hocalarımızın ortak çabasıyla yürütülen bir çalışmaya tanıklık ediyorum. Ben de Güneydoğuluyum. Güneydoğu’nun eğitimde makûs bir kaderi vardı. Burası genç kardeşlerim için inanılmaz bir tecrübe alanı. Adnan hocamın dediği gibi bu salt bir savaş arkeolojisi çalışması değil, aynı zamanda milyonlarca yıllık yeryüzümüzün son bir iki milyon yıllık değişiminde bu topraklarda yaşanmışlıkların da bir belgeseli ve envanteri ortaya çıkmış olacak. Bölgenin kaderini değiştirecek bir çalışma olacak. Neredeyse Diyarbakır kadar önemli ve eski değerleri olan ve surları bugün bile ayakta duran bir yerleşim bölgesinden bahsediyoruz. Bütün bunlar ortaya çıkacak ve bu projenin öncülüğünde, Anadolu’nun bu bölgesinde birbirinden farklı uygarlıkların da izini sürmeye çalışacağız.”
 


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Muş Manşet olarak belediye seçim anketi yapmalı mıyız?

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Muş Manşet Gazetesi - Muş Haber - Yerel Haber - Son Dakika Haberleri - Güncel Haber - Muş Haberleri - Muş - 23 Eylül 2020 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV