21 Eylül 2019 Cumartesi

KOÇYİĞİT, MECLİSE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurulması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi

30 Mayıs 2019 Perşembe 17:49
KOÇYİĞİT, MECLİSE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurulması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kıluıç Koçyiğit, araştırma önergesi ile birlikte verdiği dilekçede şu ifadelere yer verdi; “Kanser sadece pahalı ilaç ve uzun süreli tedaviler ile kontrol edilebilecek bir hastalık olmadığı gerçeğinden hareketle, kanser türlerinin ortaya çıkış nedenlerin tüm boyutlarıyla araştırılarak önleyici sağlık hizmet politikalarının geliştirilmesi, kanserle mücadele eylem planlarının hayata geçirilmesi, kanser tedavilerinde yaşanan sorunların giderilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılması için gereğini arz ve teklif ederim” ifadelerini kullandı.
VERİLEN DİLEKÇENİN GEREKÇESİ OLARAK
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kıluıç Koçyiğit, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği araştırma önergesinde şu ifadelere yer verdi; “Kanser hem dünyada hem de ülkemizde giderek artan toplum sağlığı problemidir. Yayımlanan dünya kanser istatistiklerine göre; ölüm nedenleri arasında kanser ilk sırada yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün kanser konusundaki ihtisas ajansı olan IARC’ye göre kanser, küresel bir tehdit olarak artmaya devam etmektedir.
Birleşmiş Milletler Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) 2012 yılından bu yana hazırladığı raporda kanser tehlikesine dikkat çekmekte ve ilk raporunda dünya genelinde her 5 erkekten ve her 6 kadından 1'inin kansere yakalanacağı, 8 erkekten ve 11 kadından 1'inin kanserden öleceği kaydedilmişti. Buna dayanarak 2018 yılında yayınladığı raporda, 18 milyon yeni kanser vakası çıkacağını ve aynı yıl içinde çeşitli kanser türlerinden 9.6 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanacağını duyurmuştu. Yayımlanan dünya kanser istatistikleri de rakamlar pek umut verici değildir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) son raporuna göre, dünya genelinde kansere yakalanma sayısının gelecek 20 yılda yaklaşık iki kat artarak yıllık 22 milyona ulaşması öngörülmektedir.
Sağlık Bakanlığı’nın 2013- 2018 Ulusal Kanser Kontrol Planı’nda 2002 yılında ülkemizde kanserden ölümler tüm ölümlerin %12’sini oluşturmaktayken bu oran 2009’da %21’e çıkmıştır. Türkiye Sağlık Kurumu’nun 2008 verilerine göre; bir yıl içinde ülkemizde 165 000’in üzerinde yeni kanser vakasının ortaya çıktığı görülmektedir. Türkiye’de akciğer ve meme kanseri başta olmak üzere larinks, mesane, pankreas, serviks, farinks ve ağız boşluğu kanserleri en sık görülen kanser türleridir. Ulusal Kanser Kontrol Planı 2008 yılı verilerine göre; Türkiye’de erkeklerde %69.2 Trekea, Bronş, Akciğer kanser türü birinci sırada görülürken sırasıyla %37. 6 Prostat, %21.7 Mesane, %20.8 Kolorektar , %18.0 Mide kanseri şeklinde devam etmektedir. Kadınlarda ise %40.7 oranından birinci sırada Meme kanser yer alırken sırasıyla %16.2 Tiroid , %13.2 Kolorektar, %8.6 Ulterus korpusu, %8.2 Trekea, Bronş, Akciğer kanser türleri şeklinde devam etmektedir. Kanser hastalığı genetik yatkınlıkla açıklanabilen bir hastalık değildir. Başta sigara kullanımı olmak üzere beslenme, solunan hava, yaşanılan çevre şartları, teknolojik gelişmeler ve diğer birçok faktör ile ilişkili olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.
Çağımızın hastalığı olarak nitelendirilen ve yaygın olan bu kanser türlerinin en sevindirici yanı büyük oranda önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Kanserle mücadelenin en önemli basamağı korunma ve erken teşhistir. Türkiye’de ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra en sık görülen ikinci ölüm sebebinin kanser olması, bu hastalıkla etkin mücadele edilmediği, kanserden korunmak için yeterli sağlık politikaları üretilmediği anlaşılmaktadır.
Önleyici sağlık hizmetlerinin geliştirilmemesi hem kansere yakalanma riskini hem de ölüm vakalarını artırmaktadır. Kanser hastalığının ilerleyen safhalarında yapılan tedaviler, hasta ve yakınları için yıpratıcı ve yorucu olmakla beraber sağlık harcamaları açısında yüksek maliyetli olmaktadır. Bu açıdan kanser türlerinin ortaya çıkış nedenlerin tüm boyutlarıyla araştırılarak önleyici sağlık hizmetlerin politikaların geliştirilmesi, kanserle mücadele eylem planlarının hayata geçirilmesi, tedavide yaşanan sorunların giderilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla meclis araştırma komisyonun kurulmasını arz ve talep ederiz” dedi.
 


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Muş Manşet olarak belediye seçim anketi yapmalı mıyız?

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Muş Manşet Gazetesi - Muş Haber - Yerel Haber - Son Dakika Haberleri - Güncel Haber - Muş Haberleri - Muş - 21 Eylül 2019 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV