16 Ekim 2019 Çarşamba

KOÇYİĞİT, LGS SONUÇ SIRALAMASINI SORDU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesini, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na sundu.

05 Temmuz 2019 Cuma 19:29
KOÇYİĞİT, LGS SONUÇ SIRALAMASINI SORDU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesini, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na sundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sınav sonuçlarına göre en başarısız iller sıralamasında Muş’un son sıralarda yer almasının ve sebepleri hakkındaki soru önergesini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na soru önergesi iletti.
Koçyiğit, Bakan Ziya Selçuk’a yönelttiği soru önergelerini Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını talep etti.
Koçyiğit soru önergesinde şu ifadelere yer verdi; “1 Haziran 2019 tarihinde yapılan ve Türkiye genelinde 1 milyon 29 bin 555 öğrencinin girdiği Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınav sonuçları 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanmıştır. Öğrenciler okul taban puanlarına ve yüzdelik dilimlere göre tercihlerde bulunacaktır.
2018-2019 eğitim öğretim yılı başlarken, eğitimde yaşananlara ve gittikçe yapısal hale gelen sorunlara dikkat çektiğimiz halde siyasi iktidar eğitimin temel sorunlarına yönelik çözümsüzlük politikalarını sürdürmüştür. Eğitim öğretim yılı boyunca yapılan düzenlemeler, sistem değişiklikleri ve fiili uygulamalar ile AKP´nin siyasal-ideolojik hedeflerine paralel olarak hazırlanan müfredat eğitimin niteliği düşürmüştür.
Muş’ta, eğitim öğretim alanında ciddi sorunlar, sıkıntılar yaşanmaktadır. Muş’ta eğitim sisteminin yıllardır çözüm bekleyen sorunları arasında yer alan ikili öğretim, niteliksiz eğitim hizmeti, eğitimi özelleştirme adımları, kalabalık sınıflar, okulların çoğunun imam hatipleştirilmesi, taşımalı eğitim, fiziki altyapısı yetersizliği, öğrencilerin MEB eliyle dini cemaat ve vakıfların siyasal istismarına açık hale getirilmesi, mülakata dayalı sözleşmeli öğretmenlik uygulaması, norm kadro ve tayinlerde yaşanan sorunlar, ataması yapılmayan öğretmenler, öğretmenlerin KHK’lerle ihraç edilmesi, zorunlu görev yeri değişikleri ve liyakatte dayalı olmayan idareci atamaları gibi sorunlar bu yıl da çözümsüz bırakılmıştır” dedi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı´na verdiği soru önergesinde Koçyiğit, “Bu bağlamda 1. LGS başarı sıralaması göz önüne alındığında Muş ilinin sürekli son sıralarda yer almasını Bakanlığınızca bir izahatı var mıdır? 2. Muş ilinin eğitim alanında başarısız iller sıralamasında yer almasının nedenleri nelerdir? Bu durumun sebeplerine ilişkin Bakanlığınızın yürütmüş olduğu bir çalışma var mıdır? 3. Muş’un sınav başarı sıralamasında son sıralarda yer almasının anadilinde eğitim yasağı ile bir ilişkisi var mıdır? Anadilinde eğitimin önündeki engellerin kaldırılması için bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz? 4. Muş’ta öğrenciler anadilinde eğitim ve fırsat eşitsizliği gibi iki temel sorunla karşı karşıyadır. Eğitimde bu iki temel sorunun ortadan kaldırılmasına yönelik Bakanlığınızca bir düzenleme yapılacak mıdır? 5. Muş’ta yukarda bahse konu olan eğitim alanında yapısal hale gelen sorunlara ilişkin bir çözüm politikanız var mıdır? Varsa bunlar nelerdir? 6. Muş’ta idarecilerin sadece iktidara yakın olarak bilinen sendikalardan seçilmesi liyakat esasına aykırı bir uygulama değil midir? Öyleyse demokratik bir şekilde liyakat esasına göre idareci seçimleri neden yapılmamaktadır? 7. Muş’ta öğrenciler tarafından sevilen ve Milli Eğitim Müdürlüğünce başarılı oldukları bilinen Eğitim-Senli muhalif 40 öğretmenin ihracı ve 65 öğretmenin de zorunlu görev yeri değişikliğinin bu başarısızlığın nedenleri arasında sayılabilir mi? İhraç öğretmenlerin görevlerine dönmesi ve zorunlu görev yeri değişiklik yapılan öğretmenler ile ilgili girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz? 8. 2019 Öğretim yılı itibariyle Muş ilinde toplam öğrenci ve derslik sayısı ne kadardır? Muş’ta bulunan bir okulun dersliğinde ortalama kaç öğrenci eğitim-öğretim görmektedir? 9. Muş’ta toplam öğretmen açığı sayısı ne kadardır? Öğretmen atamaları yapılacak mıdır? Yapılacaksa 2019-2020 eğitim öğretim yılında Muş’a kaç öğretmen ataması yapılması planlanmaktadır? 10. Muş merkez ilçe ve köy okullarına ayrılan ödenek miktarı ne kadardır? Okullara ayrılan ödenekler okul ve öğrencilerini ihtiyaçlarını yeterince karşılamakta mıdır? 11. Her yıl açıklanan il bazında Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla verilerine göre Muş en düşük gelire sahip iller arasında yer almaktadır. Gelir dağılımındaki eşitsizliğin eğitime-öğretime olumsuz etkileri olduğunu düşünüyor musunuz? Bu etkilerini giderilmesi için bir çalışma yapacak mısınız? 12. Başta Muş olmak üzere özellikle Kürt kentlerinin başarı oranın düşüklüğünü hükümetin eğitime ilişkin ayırımcılığa dayalı Kürt politikasının bir sonucu mudur? 13. Mevcut veriler göz önüne alındığında Muş için acil bir eğitim-öğretim programı geliştirmeyi ve uygulamayı düşünüyor musunuz?” sorularına yer verdi.
 


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Muş Manşet olarak belediye seçim anketi yapmalı mıyız?

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Muş Manşet Gazetesi - Muş Haber - Yerel Haber - Son Dakika Haberleri - Güncel Haber - Muş Haberleri - Muş - 16 Ekim 2019 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV