09 Nisan 2020 Perşembe

ARAS: “MİRAÇ EN YÜCE MERTEBEYE TERAKKİ EDİŞTİR”

Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras, Miraç Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Miraç bir yükseliştir, bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden ter temiz bir kulluğa, en yüce mertebeye terakki ediştir” dedi

22 Mart 2020 Pazar 18:56
ARAS: “MİRAÇ EN YÜCE MERTEBEYE TERAKKİ EDİŞTİR”
Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras, Miraç Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Miraç bir yükseliştir, bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden ter temiz bir kulluğa, en yüce mertebeye terakki ediştir” dedi

Diyanet Sen Muş Şube Başkanı Ferzende Aras Miraç Kandili münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Aras, mesajında tüm İslam âleminin Miraç kandilini kutlayarak, Miraç Kandilinin önemine değindi.
Başkan Aras mesajında şu ifadelere yer verdi; “21 Mart 2020 Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri olan Miraç Kandil’ini idrak ettik. Miraç bir yükseliştir, bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden ter temiz bir kulluğa, en yüce mertebeye terakki ediştir. Resulullah'ın (s.a.v) şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir terakki ufkudur” dedi.
Aras, Miraç Kandil’inin önemine değinerek Kur’an’ı-ı Kerimde Miraç Kandil’ini anlatan bazı ayetlerle mesajını sürdürdü; “Bu ulvi seyahat, mucizelerin en büyüğüdür. Miraç mucizesi Kur’an-ı Kerimde ayetlerle anlatılmış ve varlığı inkâr edilemeyecek bir şekilde ortaya konmuştur. Bu ilahî yolculuğun ilk merhalesi olan Mescidi-i Aksa’ya kadarki safha Kur’an’da şöyle anlatılır: “Ayetlerimizden bir kısmını ona göstermek için kulunu bir gece Mescidi-i Haram'dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescidi-i Aksa'ya seyahat ettiren Allah, her türlü noksandan münezzehtir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, her şeyi hakkıyla görendir.” (İsra Suresi, 1)
Miracın ikinci merhalesi de Mescidi-i Aksa’dan başlayarak semanın bütün tabakalarından geçip ta İlahi huzura varmasıdır. Bu safha da Necm Sûresinde şöyle' anlatılır: “O ufkun en yukarısında idi. Sonra indi ve yaklaştı. Nihayet kendisine iki yay kadar, hatta daha da yakın oldu. Sonra da vahyolunacak şeyi Allah kuluna vahyetti. O’nun gördüğünü kalbi yalanlamadı. Şimdi O’nun gördüğü hakkında onunla mücadele mi edeceksiniz? And olsun ki onu bir kere daha hakiki suretinde gördü. Sidre-i Müntehâda gördü. Ki, onun yanında Me'vâ Cenneti vardır. O zaman Sidre'yi Allah'ın nuru kaplamıştı. Gözü ne şaştı, ne de başka bir şeye baktı. And olsun ki Rabbinin ayetlerinden en büyüklerini gördü.” (Necm Suresi, 7-18.)
Yüce Allah tarafından âlemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz Muhammed Mustafa (sav)’nın, Cenab-ı Hakk’ın yüksek huzuruna kabulü anlamına gelen ve varlığın özüne ve anlamına yolculuğu ifade eden İsrâ ve Miraç, Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufkudur. Sevgili Peygamberimiz (sav) Miraçtan bize üç büyük hediyeyle dönmüştür. Birincisi, günde beş defa Rabbimizle buluşma imkânı veren “müminin miracı” namazdır. Mümin namaz ibadetiyle sadece O’nun huzurunda eğilir, sadece O’na secde eder, sadece O’na ibadet eder ve sadece O’ndan yardım diler. Namazla mümin kişiliğine ve kimliğine kavuşur. Tevhit ve vahdetin müşahhas hâli namaz sayesinde müminler sadece beden ve ruh bütünlüğünü değil, aynı zamanda akıl ve kalp bütünlüğünü, zihin ve gönül birlikteliğini gerçekleştirir. İkincisi, Bakara Suresinin son ayetleridir ki (Amener Rasüli) burada Rabbimiz bizlere yüksek sorumluluklarımızı ve zaaflarımızı birlikte hatırlatmaktadır. Üçüncüsü ise; tevhit inancına sahip olan herkesin ebedi kurtuluşa ereceği müjdesidir. Tevhit İslâm’ın en temel ilkesi, Kur’an ve Sünnetin ruhu, bütün peygamberlerin gönderiliş gayesidir. Bugün biz müminlere düşen, miracı sadece Sevgili Peygamberimizin (sav) bir hatıratı, bir tarihi vakıa olarak okumak olmamalıdır. İslam’ın en temel gayesi insanı esfeli safilinden yani aşağıların aşağısından ‘alayı illiyine yani yüceler yücesine çıkarmaktır. Unutmayalım ki bugün hem ülke olarak hem İslâm âlemi hem de insanlık olarak insanı yüceltecek ve yükseltecek miraç değerlerine her zamankinden daha fazla muhtacız. Birliğe, dirliğe, kardeşliğe ve huzura giden yol da; dostu düşmanı tanımanın yolu da miraç değerlerini hayatımıza aktarmaktan geçer.
Bütün dünya ile birlikte ülkemizin de corona virüs salgını nedeniyle zor günler yaşadığı bu günlerde alınan tedbirlere sonuna kadar riayet ederek Miraç Kandil’inde de Yüce Mevla’mızdan bu hastalık belasından kurtulmak için bol bol dua etmeliyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin, âlem-i İslâm’ın Miraç Kandilini tebrik ediyorum. Miraç ruhunun yakalanmasını temenni ediyor, insanlığın ortak huzurunu tehdit eden terör, şiddet, savaş hastalıkların yerini barış ve huzura, sağlık ve sıhhatli günlere bırakmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.
 


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Muş Manşet olarak belediye seçim anketi yapmalı mıyız?

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Muş Manşet Gazetesi - Muş Haber - Yerel Haber - Son Dakika Haberleri - Güncel Haber - Muş Haberleri - Muş - 07 Nisan 2020 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV