25 Mart 2019 Pazartesi

AKADEMİSYENLER BİŞKEK’TE SEMPOZYUMA KATILDI

Muş Alparslan Üniversitesinin akademik desteğiyle Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen “III. Uluslararası Türk Halklarının Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumu” sona erdi.

06 Aralık 2018 Perşembe 19:25
AKADEMİSYENLER BİŞKEK’TE SEMPOZYUMA KATILDI
Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesinin (KTMÜ) ev sahipliğinde, Muş Alparslan Üniversitesinin yanı sıra Türk Tarih Kurumu, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu işbirliğinin ürünü olan sempozyum bu sene, “Avrasya Göçebe Halklarının Geleneksel Spor Oyunlarının Oluşumu ve Gelişimi” temasıyla düzenlendi.
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın Onur Kurulunda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu BESYO Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu'nun Düzenleme Kurulunda yer aldığı; Düzenleme Kurulu Başkanlığını BESYO Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Türkmen’in yaptığı sempozyumda, Muş Alparslan Üniversitesinden Dr. Esra Çıplak, Dr. M. Fatih Bilici, Dr. Ömer Kaynar, Arş. Gör. Ayça Genç ve SKS Şube Müdürü Mehmet Furkan Şahin bildiri sundu.
“YENİ BİR ULUSLARARASI OLİMPİYAT ALANI OLUŞTURULMASI İÇİN ÇALIŞMAKTAYIZ.”
KTMÜ’nün Cengiz Aytmatov Kampüsündeki Kasım Tınıstanov Konferans Salonunda yapılan açılış törenine; devlet yetkilileri, akademisyenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. Tören Kırgızistan ve Türkiye milli marşlarının okunması ve “Türk Dünyası Geleneksel Oyun ve Sporları” filminin gösterimiyle başladı. Sempozyum Bilim Kurulu Başkanı ve KTMÜ-BESYO Müdürü Prof. Dr. Kanat Canuzakov, açılış töreninde yaptığı konuşmada, sempozyum hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Canuzakov, Göçebe Oyunlarını sadece spor faaliyeti olarak ele almadıklarını, bilimsel, kültürel ve sosyolojik açıdan da değerlendirdiklerini vurguladı.
Açılış konuşmasında, “Göçebe Oyunları esas itibariyle Kırgız Cumhuriyeti’nin başlattığı ve ata topraklarında ve Türk dünyasını da içine alarak dünyaca kabul gören tarihi bir olaydır.” diyen KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Göçebe Oyunları ile başlayan bu sempozyumun amacı bu tarihi olayı daha sağlam bir zemine dayandırmaktır. Kırgızistan Devletinin bu önemli projesini üniversite olarak üstlenerek; bilimsel bir tabana oturtulması, esaslarının, kurallarının belirlenmesi, unutulan oyunlarımızın ve spor faaliyetlerinin tekrar kamuoyuna sunularak yaşatılması ve yeni bir uluslararası olimpiyat alanı oluşturulması için çalışmaktayız.”
TÜRK DÜNYASININ HER KÖŞESİNDEN AKADEMİSYENLER BİR ARAYA GELDİ
Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat adına konuşan Kültür ve Tanıtma Müşaviri Doç. Dr. Nuri Şimşekler ise şunları söyledi: “2014, 2016, 2018 yıllarında Kırgızistan’da yapılan ve 2020’de nasipse ülkemizde yapılacak olan Dünya Göçebe Oyunları, umarım daha da profesyonelleşerek dünyaya daha da fazla tanıtılacak. Sadece bir spor gösterisi değil, Türk dünyasının kültür birikimini yansıtma adına, dünyaya tanıtma adına büyük anlam taşıyacağını umuyorum.”
Geleneksel spor oyunlarının etraflı bir şekilde ele alınarak bilimsel olarak incelenmesi ve çağımızın şartları doğrultusunda varlıklarının devam ettirilebilmesi ile ilgili meselelerin ele alındığı ve tartışıldığı sempozyuma, farklı disiplinlerden akademisyenler ve spor camiasından isimler katıldı. Kırgızistan, Türkiye, Altay, Başkurdistan, Tuva, Hakas, Yakudistan (Saka), Cuvaşistan Özerk Cumhuriyeti, ABD, Güney Kore, Japonya, Makedonya, Türkmenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan’dan 153 akademisyenin iştirak ettiği sempozyumda, dokuz davetli konuşmacı katılımcılara hitap ederken toplam 106 bildiri sunuldu.
İki gün boyunca yapılan çalışmaların ardından Sempozyum Bilim Kurulu tarafından yayınlanan sempozyumun sonuç bildirisinde, özetle şu görüşlere yer verildi: “Sempozyumda Türk halklarının geleneksel sporları ve oyunları çok geniş ve derin bir yaklaşımla irdelenmiştir. Sempozyum, ana vatandan ata vatana gelen farklı ülke bilim adamlarının birbirleriyle tanışmasına, kaynaşmasına ve bu vesile ile gelecekte bilim adına yeni ufuklar açılmasına vesile olmuştur. Diğer taraftan bu durum, sempozyum konusu olan dünyanın farklı bölge ve iklimlerinde yaşayan Türk halklarının kimlik ve kültürlerini yansıtan spor ve oyunlarının tanınmasına; yeni ve farklı yaklaşımlarla irdelenerek gelecek kuşaklara aktarılmasına büyük katkı sağlamıştır.
Sempozyum aracığıyla geleneksel Türk sporları ve oyunları birçok açıdan incelenmiştir. Benzer bir şekilde Türk halklarının geçmişten bugüne yansıyan sporlarının ve oyunlarının bir kısmının tespitlerinin yapılabilmiş olması, Türk halklarındaki benzer ve farklı versiyonlarının belirlenmesi, sporların ve oyunların tarihsel süreçte çeşitli sebeplerle unutulması ve unutulmaya yüz tutması, milli niteliklerini yitirmesi, anlam boşalması gibi durum tespitleri yapılarak söz konusu sporların ve oyunların yeni ve vizyoner bir yaklaşımla kayıt altına alınması ve bu yolla canlandırılmasının gerekliliği belirlenmiştir.”
Türk oyunlarının sağlam zemine dayandırılmasının yanı sıra fiziksel ve zihinsel gelişime katkı sağlayan oyunların gün yüzüne çıkarılmasının da hedeflendiği Uluslararası Türk Halklarının Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumlarının, beynelmilel platformda kural ve kaideleri belirlenmiş Olimpiyat Oyunları tarzında uluslararası çok sporlu bir organizasyonun da nüvesini teşkil etmesi bekleniyor.
 


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Muş Manşet olarak belediye seçim anketi yapmalı mıyız?

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Muş Manşet Gazetesi - Muş Haber - Yerel Haber - Son Dakika Haberleri - Güncel Haber - Muş Haberleri - Muş - 25 Mart 2019 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV