16 Ekim 2019 Çarşamba

2019 YILI YATIRIM TOPLANTILARI SÜRÜYOR

2019 yılı yatırım programı toplantılarını sürdüren İl Genel Meclisi, Bulanık İlçesi Koyunağıllı Köyü, Gelin Çeşmesi Mezrası sınırları içerisinde yer alan kaynak suyunun isale edilmesi konusunu ele alarak Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu tarafından hazırlanan raporu açıkladı

05 Temmuz 2019 Cuma 19:34
2019 YILI YATIRIM TOPLANTILARI SÜRÜYOR
 2019 yılı yatırım programı toplantılarını sürdüren İl Genel Meclisi, Bulanık İlçesi Koyunağıllı Köyü, Gelin Çeşmesi Mezrası sınırları içerisinde yer alan kaynak suyunun isale edilmesi konusunu ele alarak Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu tarafından hazırlanan raporu açıkladı
Muş İl Genel Meclisi, 2019 yılı yatırım programı Temmuz ayı toplantılarını sürdürüyor. Meclis Başkanı Asım Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda 5 gündem maddesi görüşüldü.
Açılış, yoklama ve bir önceki toplantıda alınan kararlara ilişkin tutanak özetlerinin okunması ve onayı ile devam eden toplantıda Bulanık İlçesi Koyunağıllı Köyü, Gelin Çeşmesi Mezrası sınırları içerisinde yer alan M.Hadi Özdemir ve ortakları adına kayıtlı 626 nolu parselin içinde bulunan kaynak suyunun, ihtiyacı bulunan köylere içme ve kullanma suyu olarak isale edilmesi planlanmakta olup, söz konusu parselin 552 m2’lik kısmının 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10.maddesinin (f) fıkrası gereğince kamulaştırılması ile ilgili Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri ile İçişleri ve Çeşitli İşler İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi.
Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu tarafından açıklanan raporda şöyle denildi: “İl Genel Meclisinin 13.06.2019 tarih ve 67 sayılı kararına istinaden; Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; Köy muhtarı, Köy İhtiyarı Heyeti ve köy sakinleri bahsi geçen su kaynağında yeteri kadar su bulunmadığını, suyun kaynağının çıktığı yerde bir göllenmenin oluştuğunu ve bu göllenme sonucunda insanlarda su kaynağının çok fazla olduğu izlenimi yaratıyor. Arazi sulama mevsiminde suyun azlığından dolayı sürekli sıkıntılar yaşandığı tespit edilmiştir. Mevsimin de kaynağın debi ölçümü yapıldıktan sonra eğer fazla su varsa kamulaştırılmasının daha sağlıklı olacağı belirtilmiştir.
Komisyonumuzca yapılan değerlendirmeler neticesinde, evraklar üzerinde ve ayrıca yapılan incelemelerde, söz konusu olan su kaynağının Koyunağıllı köyünün tarım arazilerini suladığı ayrıca Koyunağıllı köyü ve civar köyleri (Bostancılar, Meşeiçi, Köprü yolu ve doğan tepe) hayvanların içme suyu ihtiyacının bu kaynaktan karşılandığı tespit edilmiştir. Bahse konu su kaynağının kamulaştırılma talebinin daha önce de İl Genel Meclisinin gündemine geldiği ve mevsiminde debi ölçümü yapıldıktan sonra kamulaştırma kararının verilmesi gerektiğine karar verilmiştir. Ancak komisyonumuza sunulan debi ölçümünün mevsiminde yapılmadığı için koyunağıllı köyünün arazi sulaması ihtiyacının, sudan faydalanan Koyunağıllı köyü ve civar köylerin hayvan içme suyu ihtiyaçlarının tespit edilmediği görülmüştür. Dolayısıyla su kaynağının mevsiminde debi ölçümü yapıldıktan, sudan faydalanan köylerin tarımsal amaçlı ve hayvan içme suyu ihtiyacı tespit edildikten sonra, eğer fazla su varsa kaynağın kamulaştırılmasının idaremizin menfaatine olacağı göz önünde bulundurularak söz konusu kamulaştırma talebinin mevsiminde yapılan debi ölçümünden ve su ihtiyaçları (Arazi sulaması, hayvan içme suyu v.b) ilgili gerekli çalışmaklar yapıldıktan sonra karar verilmesi gerekmektedir.” Komisyon raporu oy birliği ile onaylandı.
Gündemin bir diğer maddesi olan; Muş Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğünün 25.06.2019 tarih ve 4734 sayılı yazıları ile uygun görülen, İlimiz Merkez İlçesine bağlı Muratgören Köyü sınırları dahilinde tamamı 191.300,00 m2 yüzölçümlü 296 sayılı mera vasıflı parselden 50.041,309 m2’lik kısmının 4342 Sayılı Mera Kanunu’nun 14.Maddesinin (c) bendi kapsamında Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü “Ek Hizmet Alanı” olarak tahsis amacının değiştirilerek hazine adına tescil işleminin yapılabilmesi için, ilgili kanun uyarınca belirlenen yirmi yıllık ot bedelinin Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce talep edildiğini, söz konusu 74.421,43 TL tutarındaki ot bedelinin İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanması ile ilgili Plan ve Bütçe ile Tarım ve Hayvancılık İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporun yeniden okunması istendi.
Gündem maddesi üzerine Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından yapılan açıklamada; “İl Genel Meclisinin 13.06.2019 tarih ve 71 sayılı kararına istinaden, Plan ve Bütçe İhtisas Komisyonunca hazırlanan raporda da belirtildiği üzere; İlimiz Merkez İlçesine bağlı Muratgören Köyü sınırları dâhilinde tamamı 191.300,00 m2 yüzölçümlü 296 sayılı mera vasıflı parselden 50.041,309 m2’lik kısmının 4342 Sayılı Mera Kanunu’nun 14.Maddesinin (c) bendi kapsamında Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü “Ek Hizmet Alanı” olarak tahsis amacının değiştirilerek hazine adına tescil işleminin yapılabilmesi için, ilgili kanun uyarınca belirlenen yirmi yıllık, Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce talep edilen 74.421,43 TL tutarındaki ot bedelinin İl Özel İdaresinin 2019 mali yılı bütçesinin yedek ödenek harcama kaleminden karşılanması ve ödeme konusunda İl Encümeninin yetkili kılınması Komisyonumuzca uygun görülmüştür. İl Genel Meclisinin bilgisine arz ederiz” denildi. Komisyon raporu oy birliğiyle uygun görüldü..
Gündemin 6’ıncı maddesi olan; Muş İli Jandarma Komutanlığı hizmet binasında kullanılmak üzere büro malzemelerin alınması ve bedelinin İl Özel İdaresi 2019 mali yılı bütçesinin yedek ödenek bütçe kaleminden karşılanması ile ilgili Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 02.07.2019 tarih ve 2626 sayılı İl Makamınca teklif edilen talebinin yeniden görüşülmesi. AK Parti Üyeleri tarafından kabul edilirken HDP grubu tarafından red edildi.


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Muş Manşet olarak belediye seçim anketi yapmalı mıyız?

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Muş Manşet Gazetesi - Muş Haber - Yerel Haber - Son Dakika Haberleri - Güncel Haber - Muş Haberleri - Muş - 16 Ekim 2019 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV